Komentarz dra Siwika dla Dziennika Gazety Prawnej nt. najnowszego wyroku TSUE dot. przetargów na dostarczanie części zamiennych na potrzeby transportu publicznego
03.11.2022
W dniu 03.11.2022 r. w Dziennika Gazety Prawnej ukazał się tekst red. S. Wikariaka pt. „Bezpieczeństwo ważniejsze od większej konkurencji” dot. wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 27.10.2022 r., w sprawach C-68/21 i C-84/21, w którym TSUE uznał, że zamawiający nie może przyjąć oferty na części zamienne, które nie mają homologacji, choć taką powinny mieć zgodnie z unijnymi regulacjami.
Jak wskazuje red. S. Wikariak: „Wyrok nie pozostawia wątpliwości – zamawiający nie może przyjąć oferty na części, które nie mają homologacji (o ile taka homologacja jest wymagana). W polskich warunkach oznacza to, że powinien w każdym przetargu stawiać wymagania dotyczące spełnienia takich warunków.
– Zgodnie bowiem z art. 106 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) żądanie przedłożenia określonych dokumentów (tu: świadectw homologacji) jest fakultatywne. Tym samym, jeśli zamawiający nie określa w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia określonych wymagań wobec przedmiotu zamówienia (spełnienia norm, parametrów, funkcjonalności itp.), nie ma podstaw do żądania złożenia odpowiadających im przedmiotowych środków dowodowych – zwraca uwagę dr Robert Siwik, radca prawny, adiunkt Instytutu Nauk Prawnych PAN.”